Żwirek dla kota – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Żwirek dla kota jest jednym z podstawowych zakupów podczas kompletowania kociej wyprawki, szczególnie dla kotów, które większość czasu będą przebywać w pomieszczeniu. Sklepy zoologiczne oferują różnego rodzaju żwirki, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale również i właściwościami. Jakie to żwirki? Jak wybrać najlepszy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na początek przyjrzyjmy się dokładnie rodzajom żwirków. Przede wszystkim dzieli się je na zbrylające oraz niezbrylające. Każdy z tych rodzajów ma rzesze zarówno fanów jak i wrogów. Różnica między tymi dwoma rodzajami polega na tym, że żwirek zbrylający dużo łatwiej usunąć z kuwety ponieważ po zamoczeniu przez koci mocz łączy się w duże, łatwe do zauważenia grudki. Kolejnym podziałem jest podział ze względu na materiał z jakiego został wykonany. Znajdziemy tu 3 rodzaje żwirków:

– żwirek dla kota silikonowy,

– żwirek dla kota drewniany,

– żwirek dla kota bentonitowy.

Żwirek silikonowy dla kota – wykonany jest z substancji zwanej silikatem. Jego działanie polega na pochłanianiu kociego moczu wewnątrz specjalnych granulek, które wyglądem przypominają rozbite szkło. Jego główną zaletą jest to, że nie trzeba go tak często wymieniać jak inne żwirki (jedno żwirek przy użytkowaniu go przez jednego kota wystarcza na ok. 3 tygodnie) oraz to, że jest hipoalergiczny, a wadą, że pod wpływem kociego moczu zmienia barwę na niezbyt estetyczną (żółtą).

Żwirek dla kota drewniany – są to żwirki całkowicie ekologiczne. Ich głównymi zaletami jest to, że nie pylą oraz dobrze pochłaniają zapachy. Wadą zaś to że koty dość łatwo roznoszą się po całym mieszkaniu.

Żwirek dla kota bentonitowy – są najbardziej popularne wśród właścicieli kotów. Ich działanie polega na tym, że żwirek zamoczony przez koci mocz zbryla się w dużą grudkę, którą łatwo oddzielić od niezużytego żwirku. Skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach oraz jest dosyć tani w porównaniu do dwóch poprzednich rodzajów. Jedynym minusem takiego żwirku jest to, że nie można go wyrzucać do toalety tak jak np. żwirek drewniany. Przy dużym nagromadzeniu zużytego żwirku w koszu znajdującym się mieszkaniu może on wydzielać nieprzyjemny zapach.

akcesoria dla kota

Jaki zatem żwirek będzie najlepszy dla naszego kota? Oczywiście odpowiednio dopasowany do jego oraz naszych preferencji. Jeśli nasz kot jest alergikiem najlepiej wybrać żwirek silikonowy, który najrzadziej wywołuje alergie. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie lepiej skorzystać ze żwirku bentonitowego lub drewnianego, silikonowy bowiem po kilku użyciach przybiera nieestetyczną, żółtą barwę. Jeśli zależy nam na byciu ekologicznym można wybrać całkowicie biodegradowalny żwirek drewniany, który dodatkowo można usuwać w toalecie. Jeśli jesteśmy posiadaczami małych kotów, które chętnie podjadają żwirek najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór żwirku silikonowego lub drewnianego, które nie są niebezpieczne po spożyciu. Ważne jest również aby właściciel przed zakupem żwirku określił swoje priorytety (np.czy zależy mu na niskiej cenie czy woli dopłacić a np. wymieniać żwirek rzadziej?).

Podsumowując nie istnieje żwirek, który jest jednoznacznie lepszy bądź gorszy od innych żwirków. Każdy żwirek dla kota posiada własne zalety i wady i tylko od naszych (i naszego kota!) preferencji zależy, który dla nas będzie najlepszy.