Dlaczego zestaw legowiska dla małego psa jest tak ważny?

Babeszjoza u pieska – znaki i także podstawy niedyspozycji, jak leczyć?

Babeszjoza stanowi częstokroć powstającą u psów dolegliwością odkleszczową. Skoro zatem zdarza nam się wyciągać swego pupila na spacer do parku czy lasu, powinniśmy wiedzieć kiedy stwierdzić jej zwiastuny. Wczas wykryta babeszjoza staje się możliwa do pełnego uleczenia. Niestety nie hospitalizowana może doprowadzić jednak do śmierci zwierzęcia.

Przyczyny i dodatkowo wskaźniki choroby

Babeszjoza zagraża psom w każdym wieku, tymczasem niesłychanie wrażliwe są psy niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Zintensyfikowane ryzyko zainfekowania się dotyczy także psów ras: greyhound i pitbull. Dolegliwość owa zwana jest również piroplazmozą oraz zagraża swym czworonożnym psom nie jedynie podczas okresu letniego. Jeśli temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, piesek może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Przeważnie wszak do zarażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Jeśli kleszcz będący nosicielem infekcji ugryzie psiaka oraz zostanie w nim więcej aniżeli dobę, infekcja pozostaje podana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się przenosić. W trakcie przebiegania tego mechanizmu przeważnie dochodzi do dużych stanów zapalnych ważnych narządów. Pochodzi to wówczas z walki układu odpornościowego z rzęsistkiem skutkującym babeszjozę, i z utraty czerwonych krwinek. Pierwsze syndromy choroby pojawić się mogą dopiero po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Pozostałymi symptomami niestety nie leczonej choroby mogą być takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy jednocześnie dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, oraz bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią psiaka.
zobacz ofertę psich legowisk

Diagnoza

Najskuteczniej zdiagnozować babeszjozę przez zastosowanie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy mieć gwarancję co do zbadania. W poniektórych przypadkach szkodniki mogą nie być od razu widoczne i dodatkowo przydatne jest pobranie większej ilości próbek krwi i zastosowanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u psa: jak łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie proste. Nie występuje bowiem jedyny preparat, który z prostotą zwalczył tę dolegliwość. Działanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, farmaceutyków przeciw pierwotniakom, plus sterydów. Nadarza się dodatkowo, iż w rezultacie zguby czerwonych krwinek potrzebna staje się transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do nawet paru tygodni. Najkorzystniejsze rokowania są wtedy, jak dolegliwość zostanie odnaleziona jeszcze zanim zajdzie do poważnego niedoboru czerwonych krwinek.